Щитовидната жлеза е най-голямата ендокринна, тежаща 30 гр. жлеза. Тя има изключително съществена роля за работата и функционирането на редица важни органи и системи в тялото. Тя има задачата да поддържа баланса в количеството на някои хормони. Каква е основната функция на жлезата и какви са най-честите заболявания и методи на лечение ще споделим в днешната тема. Останете с нас, защото пренебрегването на някои проблеми, които възникват в хода на заболяването могат значително да се отразят както на физическото така и на психичното и здраве.
Защо е важно здравето на щитовидната жлеза?
Хормоните, които произвежда щитовидната жлеза играят ключова роля върху работата на:
- Сърдечно – съдовата система;
- Нервната система;
- Храносмилателните органи;
- Грижат се за метаболизма;
- Влияят на психичното здраве;
- Участват в получаването на енергия, необходимо на тялото за да функционира.
Обикновено хормоните от щитовидната жлеза се синтезират с помощта на йод. А самият йод си набавяме от храната, която консумираме. При невъзможност за осигуряване на оптимални количества се налага терапия, при която се включват различни лекарства и медикаменти, които подпомагат синтеза на хормони, участващи в кръвообращението.
Както всеки друг орган и при щитовидната жлеза могат да се наблюдават известни аномалии и заболявания. Те са свързани с повишени или намалени стойности на щитовидни хормони както и нормалната работа на жлезата, която всъщност е основен мотив да се предприемат ключови стъпки за адекватно лечение.
Завишените или намалените количества хормони са известни като хипер- или хипофункция на щитовидната жлеза.
Хиперфункция
При хеперфункцията се наблюдава отделяне на голямо количество хормони в кръвта. Заболяването е известно като Базедова болест. Други причини за повишаване на стойностите могат да бъдат:
- Доброкачествени образувания;
- Злокачествени образувания;
- Хашимото с хиперфункция;
- Автоимунно заболяване и други.
Хората, при което се наблюдават тези заболявания могат да имат симптоми на раздразнителност, емоционална нестабилност, кардиологични проблеми и други. Друг особен симптом свързан с намаляването на теглото, проблеми с храносмилателната система, чести състояния на диария и други стомашно-чревни неразположения. При повечето жени с хиперфункция се наблюдават и промени в месечния цикъл, който може да бъде нередовен или изобщо да липсва.
Хипофункция
Това е друг вид заболяване, което засяга функцията на щитовидната жлеза. Случая количеството синтезирани хормони е силно занижено. Не по-малко опасно за здравето е това състояние, при което се наблюдават следните симптоми:
- Забавена сърдечна дейност;
- Умора;
- Сънливост по всяко време на денонощието;
- Нарушена концентрация;
- Понижаване на интелекта;
- Чупливост на ноктите и косата;
- Отоци по крайниците;
- Депресия;отпадналост и други.
Най-често срещаното заболяване, което е в следствие на намеленото производство на хормони е лимфоцитен тиреоидит на Хашимото, който представлява автоимунна болест. В следствие на образуваните антитела се нарушава синтеза на щитовидните хормони. Това води до минимална и недостатъчна продукция на хормони. В следствие на заболяването се наблюдават задух, слабост, повишено тегло.
Лечение
Препаратите, които се предлагат на пазара са предназначени за регулиране функцията на щитовидната жлеза. Но не винаги лекарствата могат да постигнат оздравяване, което налага оперативна намеса.
За да бъде назначен даден продукт се назначават хормонални изследвания, при които се установява дали се касае за хипо- или хиперфункция на жлезата. Непрекъснато се контролира начина на въздействие върху пациента с оглед са с сведат до минимум нежеланите здравословни проблеми в следствие на завишеното или заниженото синтезиране на хормони.
В повечето препарати основният състав включва растителни добавки, които са естествен източник на йод. Самото натрупване на йод участва в синтеза на тиреоидни хормони, а оттук допринася се нормализира функция на щитовидната жлеза, подобряваща метаболитните процеси в организма. Продукти от категорията с доказана ефективнот са:
- Сарита;
- Келп;
- Тиробене;
- Тиреостим;
- Тирохелп и други.
Не се колебайте да посетите лекаря си, който след преглед и изследвания да назначи правилния тип лекарства.